Zabudnutá Hadviga ožíva chalupármi

Hovoria, že je zabudnutá. A veruže by málokto za podhorskou dedinou Brieštie hľadal v horách ďalšiu. Lenže poľná cesta naozaj vedie k dedine Hadviga či skôr k tomu, čo z nej po vojne ostalo. Oficiálne zaniknutú Hadvigu s desiatkou domov, ktoré ostali zo s

tovky, dnes bez elektriny a vody obývajú chalupári.

Hadviga bývala pritom väčšia dedina ako Brieštie. V stovke domov žilo tristopäťdesiat obyvateľov, ktorí mali vlastnú poštu, obchod, krčmu, kultúrny dom, školu i kostol. Ale tak to bolo pred vojnou. Po nej ostalo v dedine desať domov, kostol, zo školy len schody. Počas vojny z nej Hadvigčania ušli, avšak nie pred fašistami, ako ostatní, ale pred partizánmi. Hadviga bola totiž jednou z nemeckých dedín...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemcov k nám prizvala šľachta

Hadviga patrila na ostrov Haureland, ktorého jadro tvorila Kremnica a Nitrianske Pravno. Založili ho v 14. storočí nemeckí prisťahovalci, ktorí mali rozvíjať baníctvo a zúrodniť krajinu. Po čase začali tieto mestá prekvitať, a tak ich na svoje územie prizvali i turčianski šľachtici. Dali im zem, ktorú mali osídliť, rozviť. Na revanš im na istý čas odpustili dane. V prvej nemeckej kolonizácii vznikli Čremošné, Dolná a Horná Štubňa, Sklené, Kremnica založila Dolný a Horný Turček a na pravnianskom panstve vznikli v roku 1392 tri dediny - Jasenovo, Brieštie a Hadviga, dediny roľníkov a drevorubačov.

SkryťVypnúť reklamu

Hadvigu obsadili zblúdilí Moravania

V Haurelande žilo pred vojnou štyridsaťtisíc Nemcov, dnes ich je tisícpäťsto. Hadviga mala ešte dlho po vojne dvoch stálych obyvateľov - manželov Línerovcov, ktorí sa však kvôli práci presťahovali do Martina. Gustáv Líner tu ale s rodinou trávi každý rok celé leto. Zabudnutá dedina bez asfaltky, elektriny a vody sa stala rajom pre chalupárom. Sú to zväčša potomkovia pôvodných obyvateľov, no často tu vídať i autá s českými značkami. Moravanov tu vraj pritiahol niekedy v 60. rokoch Pravňan, ktorý robil v ostravských baniach. Jeho kolegovia pri prechádzkach objavili hlboko v lese opustenú dedinu. Staré domy odkúpili a začali tu popri nich vyrastať nové, moderné.

Nevedeli po slovensky

Čo sa stalo s Hadvigou, kde sa stratili ľudia i domy, po ktorých neostali ani ruiny, sa takmer nikde nedočítate. Po vojne sa nemecké obce stali trošku nepopulárne. Pre samotných rodákov je to téma pálčivá, stále majú pred sebou krivé pohľady slovenského obyvateľstva, doteraz im vojnová generácia nadáva do hitlerovcov... Avšak niektorí minulosť aj napriek tomu hodili za hlavu. Vilma Brngálová (85), rodená Tencerová, sa zžila so slovenských prostredím v Slovenskom Pravne. I keď niekedy sa pozabudne a vysloví slovo v nemčine. Či skôr v švábčine alebo hadvigčtine. Tak sa časom zmenila reč ich predkov v slovenskom prostredí, že samotní fašisti im nerozumeli. „Žili sme tam v horách v uzavretej komunite. Mali sme nemeckého učiteľa i farára, po slovensky sme sa učili len trošku, nuž sa stalo, že keď som sa po vojne nasťahovala do Pravna, nedorozumela som sa. Manžel ma však naučil po slovensky," zasmiala sa Vilma, ktorú odchod z rodnej dediny zastihol ako dvadsaťročnú.

SkryťVypnúť reklamu

Fašisti ich chránili pred partizánmi

Hlboko v horách sa potomkovia nemeckých kolonistov vojny báť nemuseli. Fašisti neboli ich nepriateľmi, ale ochrancami. Tŕpli skôr strachom, keď vypuklo Povstanie a v noci prví partizáni prenikli aj do Hadvigy. V tme ich cez svoj dvor zbadal prichádzať pán Kaltvoser, posvietil si na nich a rozkričal sa na celú dedinu. Vtedy ho vraj zastrelila Ruska, čím sa zrejme stal prvou obeťou vojny. Partizáni Hadvigu obsadili a prinútili mužov, aby vykopali zákopy. Potom ich vraj chceli postrieľať. Keď sa fašisti dozvedeli, že sa blížia Rusi, zutekali a v roku 1945 vzali so sebou i obyvateľov nemeckých dedín. Na tento deň spomína s trpkosťou i Vilma. „Zbalili sme si len to najnutnejšie, všetko sme nechali v Hadvige. Pustili sme sa všetci pešo cez horu, v náručí niesli môjho len deväťmesačného brata. Všetkých nás odviezli do Rakúska," zaspomínala si. Aby tu prežili, Vilma si našla prácu. Pracovala tvrdo, až sa jej na ruke vytvoril veľký mozoľ. Vtedy prišli Američania a zavelili, že všetci sa musia vrátiť do svojej vlasti. Avšak Vilme bolo treba ruku vyoperovať, preto ju Američania vzali do nemocnice a rodičov, so starým otcom a bratom ubytovali v tábore v rovnakom meste. Po Vilminej operácii tu ostali ešte pár týždňov, kým ako sa ako jediní Hadvigčania nevrátili vlakom domov samostatne.

SkryťVypnúť reklamu

Dom im obývali cudzí ľudia

Gustáv Líner v minulosti médiám rozprával, že jeho rodina cestovala s ostatnými na Slovensko z Moravy dlhým vlakom. Vagóny sa však za hranicami odtrhli. Tie, ktoré ostali za lokomotívou, pokračovali na Slovensko, odtrhnuté šli do Nemecka. Keď sa vrátili do Hadvigy, našli svoj dom obsadený cudzími ľuďmi. Votrelca nie a nie z domu dostať, a tak rodina dlhší čas žila vo vlastnom humne.

Tencerovcom ako všetkým Hadvigčanom dom vyrabovali. „Treli sme biedu, nemali čo jesť. Pili sme čas zo šípok, chlieb sme si upiekli z jačmeňa, ktorý sme ukradli od susedov. Nehanbím sa za to. Chceli sme len prežiť a oni sa predsa nevrátili," potriasla prešedivenou hlavou Vilma Brngálová.

Z ich domov si ľudia postavili nové

Nemeckých obyvateľov odviezli do tábora v Novákoch, väčšina odtiaľ odišla do Nemecka. V Brieští ostalo pôvodného obyvateľstva veľa, Hadvige len pár rodín. Opustené domy začali zo dňa na deň miznúť. Dedina, ktorá sa tiahla aj povyše kostola, odrazu končí pri ňom, domy stojace tesne vedľa seba sa poriadne preriedili. „Ľudia ich rozoberali. Drevom si prikurovali, z tehlových si stavali nové domy. V Slovenskom Pravne je takých veľmi veľa," vysvetlila záhadu, kam sa podeli bez stopy domy Hadvigčanov. Predvojnovú Hadvigu nosí stále pred očami. „Celkom dolu bývali Štenclovci, potom Mendlovci, Línerovci, Gíretovci, Tencerovci, Pálešovci, Kalvosterovci, Retlichovci, Lógovci a tam dedina končila," vymenovala. (Mená uvádzame foneticky, nepoznáme ich správny tvar. Niektoré rodiny prešli k fonetickému tvaru mena, iné ostali pri pôvodnom, pozn. red.) Fotky, žiaľ nemá a zrejme sa ani žiadne nezachovali. „Ukradli ich a tie fotky, ktoré nám ostali, sme radšej spálili. Báli sme sa, po vojne nás stále chodili kontrolovať. Videli v nás nebezpečenstvo, veď sme boli Hitlerovci."

Kostol a krčma ostali

Vilmin rodný dom, ktorý otec postavil v roku 1942, ostal stáť povyše kostola. Rovnako ako na začiatku dediny pošta a krčma, na rázcestí malý hranatý obchod, dom Línerovcov, studňa, zvonica a kostol. Mimochodom, ten vyrástol na hornom konci dediny len krátko pred vojnou. Keď Hadvigčanov omrzelo chodiť na omše do Pravna, murári z Nitrianskeho Pravna im postavili vlastný kostol a párkrát im cez horu poslali i svojho nemecky hovoriaceho farára. Neskôr do Hadvigy chodil staručký farár zo Slovenského Pravna, ktorý ovládal nemčinu. Ani nie desaťročný chrám bol po vojne poškodený, oltár, sochy, obrazy i lavice zmizli. Údajne nimi zariadili kostol v Jasenove. Kostol po vojne opravili z peňazí zahraničných rodákov.

Vychovala vlastného brata

Vilmini rodičia žili v Hadvige ešte dlho, až kým nepotrebovali mať nablízku lekára. Nasťahovali sa do Pravna, kde Vilma dva roky po svadbe odišla s manželom, ktorého spoznala pri práci. Varila pre nemeckých zajatcov, ktorí za trest museli opraviť zničené mosty. Jej manžel na nich dohliadal. Od začiatku s ňou žil aj mladší brat Werner, len o dva roky starší od svojho synovca. Vilma ho vychovala ako syna, financovala jeho štúdiá, pretože otcovi dôchodok nepriznali... Werner doteraz žije v Slovenskom Pravne, Vilma po manželovej i nedávnej synovej smrti obýva veľký dom s vnukom a jeho rodinou.

Možno vznikne nová Hadviga

Do rodiska chodí Vilma svojim blízkym na hrob zapáliť sviečku, niekedy tam zájde s Hadvigčanmi, ktorí emigrovali do Nemecka. „Prišla sem pozrieť moja sesternica, ktorá bola vtedy ešte malé dievčatko. Ale veru, nič si nepamätala. V deväťdesiatych rokoch prišiel z Nemecka plný autobus. Pristavili ho pred náš dom, čo v dedine nenarobilo veľa dobrého. Ľudia mali hlúpe poznámky," pokrčila plecami. Kedysi sa vraj aj bála hovoriť po nemecky, teraz sa teší, že si opäť môže „zašprechovať". Jej pravnuk sa chce totiž učiť jazyk germánov. A možno bude chodiť do svojej rodnej častejšie. Vrátili im tamojšie pozemky a vnuk tam plánuje postaviť chatu. „Domov tam stále pribúda. Kto vie, možno vznikne nová Hadviga," zaiskrí jej v očiach.

hadviga.jpg

Jednou z mála budov, ktoré v Hadvige ostali, je aj kostol. Vedľa neho bola škola, z ktorej ostali len schody.

hadviga5.jpg

Po vojne ľudia domy v Hadvige rozobrali a zokradli. Z kostola vzali zariadenie, vraj ho vzali do Jasenova.

hadviga1.jpg

Medveďovci chodia do Hadvigy na chalupu po predkoch z Bratislavy každý víkend. Kedysi tu vídali i českého herca Pavla Landovského, známeho z filmu Černí baroni.

hadviga3.jpg

hadviga4.jpg

V tomto dome na rázcestí bol obchod so základnými potravinami. Dnes do dediny vedie len lesná cesta, v Hadvige nie je elektrina, ani voda.

hadviga6.jpg

Domy s nemeckými architektonickými prvkami doteraz obývajú chalupári. Vedľa nich vyrastajú nové, moderné domčeky.

hadviga2.jpg

Dedinu otvára bývalá pošta, naproti nej je bývalá krčma.

brngalova.jpg

Vilma Brngálová prežila v Hadvige mladosť, po vojne ju nazývali hitlerovkou, žije v Slovenskom Pravne a stále si pletie slovenské slovíčka s nemeckými.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 842
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 565
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 054
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 880
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 909
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 064
  1. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  2. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  3. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  4. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  5. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 1.
  6. Jozef Varga: Krkavci / 60. /
  7. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  8. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 394
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 78 814
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 308
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 502
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 416
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 626
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 111
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 718
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V opatere ochranárov je už druhý mesiac.

Zviera má poškodené obe krídla.


Dobrovoľní hasiči z martinskej Priekopy.

Dobrovoľní hasiči z Priekopy majú za sebou ďalšiu inštruktáž.


Vynášanie Moreny vo Vrútkach.

V škole zachovali tradíciu.


Margita Bučková
Lucia Hrivnák Klocová, najlepšia turčianska atlétka storočia.

Turčianska atletika oslávila sto rokov. Na slávnostnom galavečere vyhlásili najlepších atlétov i trénerov storočia. Tiež sa krstila nová kniha.


  1. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  2. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  3. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  4. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  5. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 1.
  6. Jozef Varga: Krkavci / 60. /
  7. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  8. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 394
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 78 814
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 308
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 502
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 416
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 626
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 111
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 718
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?