Lipovecké jazierka lákajú plavcov, no ľudia tam vraj nemajú čo hľadať

Vodné plochy pri Lipovci by mnohí aktivisti radi videli ako rekreačnú oblasť. Od firmy, ktorá tam ťaží štrk požadujú, aby upravovala brehy pre lepší prístup ľudí. Spoločnosť tvrdí, že by ich to ale stálo peniaze navyše a ľudia pri jazierkach, kde sa pracuje, nemajú čo hľadať.

K lipoveckým jazierkam sa počas horúčav chodí schladiť veľa ľudí.K lipoveckým jazierkam sa počas horúčav chodí schladiť veľa ľudí. (Zdroj: ARCHÍV BB)

LIPOVEC. VRÚTKY. Dve jazierka pri Lipovci, ktoré sa v tejto lokalite vytvorili počas ťažby štrku, sa u Turčanov stali obľúbeným miestom na kúpanie. Ľuďom neprekážajú ani výstražné tabule so zákazom vstupu pre stále prebiehajúcu ťažbu a od kúpania ich neodrádzajú ani strmé brehy jazier. Lepší prístup k vode či vytvorenie dokonca oddychovej oblasti by preto uvítal nejeden z nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Právo na ťažbu verzus verejný záujem

Pozemky patria spoločnosti Bra-vur, ktorú sa Občianske združenie Zväzu rekreačných vodných športov (ZRVŠ) už od minulého roka pokúša presvedčiť, aby pri jazierkach vytvorila pláže pre verejnosť, alebo aby k tomu aspoň pripravila základné podmienky. Na lipoveckých jazierkach chcú najmä Turčanom umožniť rozvíjanie rôznych športových aktivít.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodná predstava združenia bola taká, že ťažobná spoločnosť, ktorá podľa slov predsedu zväzu Branka Brodnianského chce mať zisk z národného bohatstva, dostane v určených hraniciach časovo obmedzené povolenie na vyťaženie za primeranú odplatu a vyťažené plochy potom vráti.

„Realita je ale iná, vyťažené pozemky a brehové parcely si ponecháva vo vlastníctve. Požadovali sme tiež pripraviť sklony brehov tak, aby sa pri jazierkach potom mohli vytvoriť pláže na rekreačné využitie. Lenže ťažobná spoločnosť brehy tvaruje tak, ako je to pre ňu ekonomicky najvýhodnejšie a verejný záujem ju nezaujíma,“ opisuje skúsenosť Branko Brodniansky, pričom dodáva, že proti sebe na jednej strane stojí právo ťažobnej spoločnosti na súkromné vlastníctvo pozemkov a na strane druhej verejný záujem rozvoja rekreačných športov na vodných plochách.

SkryťVypnúť reklamu

„V Ústave Slovenskej republiky sa píše, že vodné plochy sú verejným vlastníctvom a Vodný zákon hlása, že vykonávanie športov na takýchto plochách nepodlieha žiadnemu súhlasu štátneho orgánu ani súhlasu majiteľa pozemku,“ argumentuje Branko Brodniansky. Podľa jeho zistení, bola na lipoveckých jazierkach v tropickom roku 2015 rekordná návštevnosť, odhadom okolo 20 – 30 tisíc ľudí, väčšinou z Martina, Vrútok a okolitých dedín.

Najhoršia dostupnosť k vodným plochám

Podľa informácií občianskeho združenia je na Slovensku 507 vodných plôch, ktoré vznikli po bagrovaní štrkopieskov, z nich pláže tvoria dve percentá. V okrese Martin je takýchto miest sedemnásť a to s celkovou dĺžkou brehov 19,2 km, avšak pláže z nich netvoria ani pol promile.

„Martinský okres patrí teda medzi 24 okresov s najhorším prístupom k vodným plochám na Slovensku, ktoré nemajú prakticky žiadne pláže a ani nesusedia s okresmi s dobrou dostupnosťou,“ zdôrazňuje Brodniansky a dopĺňa, že Bra-vur počas ťažby vytvoril v západnom jazierku tristo metrov dlhý a päť metrov vysoký strmý breh zavezený hlinou, čo je prekážkou rekreantom i športovcom, ako napríklad surfistom.

SkryťVypnúť reklamu

Združenie tiež ďalej argumentuje, že podľa sociologických podkladov územného plánu Žilinského kraja, sa v martinskom okrese potrebuje rekreovať a športovať mimo sídlisk 12 tisíc obyvateľov.

„Ak sa nepodarí primäť ťažobnú spoločnosť, aby v priebehu tohto a nasledujúceho roka akceptovala záujem verejnosti, vznikne na Slovensku ďalšia pre šport úplne umŕtvená vodná plocha,“ obáva sa Branko Brodniansky.

Zákaz vstupu verejnosti

Riaditeľ spoločnosti Bra-vur Peter Kolodej povedal, že úprava brehov popri práve prebiehajúcej ťažbe neprichádza v úvahu.

„Banský úrad nám nariadil ťažiť popri brehoch v určitom sklone a ten musíme dodržať. Tiež musíme priestor zatrávňovať a vysádzať v ňom kroviny. Nehovoriac o tom, že takáto úprava, akú od nás požadujú zo Zväzu rekreačných vodných športov, by tvorila pre našu firmu ďalšie náklady a vznikal by tiež časový sklz,“ vysvetľuje riaditeľ firmy Bra-vur.

Ako ďalej poznamenáva, lipovecké jazierka sa nachádzajú na ich pozemku, a keďže ide o banský priestor a banskú vodu, verejnosť má podľa banských predpisov do týchto miest zákaz vstupu, ako je to v prípade, keď ide o stavenisko.

„Máme tam síce osadené zákazové tabule, no ľudia sa k vode i tak chodia kúpať. Chápem, že sa najmä počas horúčav potrebujú niekde schladiť, ale my ako spoločnosť musíme dbať na dodržiavanie predpisov a vykázať ľudí z tohto priestoru,“ ozrejmuje Peter Kolodej.

Problémy s políciou

Riaditeľ Bravuru ďalej tvrdí, že ich firma často rieši komplikácie s kúpajúcimi sa Turčanmi. Podľa jeho slov, ľudia i napriek tomu, že vidia, ako sa pri jazere pohybujú ťažké stroje, neváhajú vliezť do vody a sťažujú im prístup k nájazdovým miestam.

„Stáva sa, že bagrista musí ísť požiadať nejakého človeka, aby sa mu aj s rozloženou dekou uhol, lebo sa nemôže dostať k brehu,“ opisuje situáciu P. Kolodej a dodáva, že ak sa na jazierkach stane nejaké nešťastie, musia to nahlásiť banskému úradu a zodpovednosť nesie práve ich firma. Aj pre vlaňajšiu smrť muža, ktorý sa nešťastne utopil na lipoveckých jazierkach mali problémy s políciou.

Peter Koledej nesúhlasí ani s s tvrdeniami predstaviteľov združenia, že plochy sú verejným vlastníctvom a na športovanie tam netreba súhlas majiteľa pozemku.

„Toto sa týka riek a vodných tokov, ale v našom prípade ide o banský priestor a banskú vodu. Úprava brehov sa preto tiež môže robiť až keď sa tu skončí ťažba a priestor sa uzavrie,“ vysvetľuje riaditeľ ťažobnej spoločnosti a dodáva, že na jazierku, kde práve ťažia štrk, majú robotu ešte na najbližšie dva-tri roky. Potom sa ich mechanizmy presunú vedľa na už zatrávnené a drevinami obrastené jazierko, kde sú ešte stále dostatočné zásoby štrku.

Kto však potom upraví vyťažené brehy a vybuduje tam rekreačnú lokalitu ale nateraz jasné nie je. Pre Bra-vur by to boli peniaze i čas navyše a o miesto vraj prejavili záujem tiež rybári.

Mesto je zámeru naklonené

Vytvorenie rekreačnej zóny v okolí lipoveckých jazierkach je dokonca v územnom pláne mesta Vrútky, keďže spomínaná lokalita patrí do ich katastra. Ako povedal vrútocký primátor Miroslav Mazúr, akékoľvek rozhýbanie aktivít v tejto oblasti určenej na oddych, rekreáciu a vodné športy je vítané.

„Mesto Vrútky podporí rozvoj pri jazierkach na Lipovci a bude aktívne spolupracovať pri zámeroch rozbehnúť rekreačno-športovú činnosť v tomto území,“ uviedol primátor.

Predstava novej rekreačnej zóny sa páči i vrútockým poslancom, ktorí by tiež brehy lipoveckých jazierok videli radi upravené a prístupné ľuďom. Podľa slov jedného z nich - Ivana Doskočila, sa viacerí zastupitelia zhodli na tom, že budú nápomocní vytvoreniu športovo-oddychovej zóny na Lipovci, lebo je to aj v záujme mesta.

„Pokúsime sa iniciovať stretnutia s Bravurom a spolupracovať tiež s občianskym združením. Zdá sa, že k takémuto zriadeniu ale bude treba vypracovať väčší projekt. Otázkou je, kto bude investorom,“ dodáva Ivan Doskočil.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Prioritou vzdelávania na Slovensku má byť talent
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Priesady ako zo škatuľky
  4. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  5. Každý piaty zomrie
  6. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  7. Vydrica rozšíri gastromapu Bratislavy o zaujímavé koncepty
  8. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba
  1. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  2. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  3. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  4. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  5. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Spúšťa sa online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 081
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 895
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 456
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 762
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 707
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 503
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 175
  1. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  2. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  3. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  4. Julius Kravjar: Kandidáti
  5. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  7. Jakub Rochlitz: Trhové Trháky Týždňa - Nvidia GTC 2024 ukáže budúcnosť AI
  8. Dada Vozáriková: Lyžovačka a polárna žiara v Tromsø: jedno horšie ako druhé (+ film)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 072
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 451
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 663
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 616
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 749
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 790
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 109
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 604
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

 Milan Cuna inštaloval na Sučianskej skale hojdačku a nedávno ju s pomocou suseda obnovil.

Ďalšia bude prekvapením.


Páchateľa chytili.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Ladislav Bíro ml. verí, že Martin zostane extraligový.

Boje o záchranu odštartujú martinskí hádzanári piatkovým zápasom proti Modre.


  1. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  2. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  3. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  4. Julius Kravjar: Kandidáti
  5. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  6. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  7. Jakub Rochlitz: Trhové Trháky Týždňa - Nvidia GTC 2024 ukáže budúcnosť AI
  8. Dada Vozáriková: Lyžovačka a polárna žiara v Tromsø: jedno horšie ako druhé (+ film)
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 072
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 451
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 663
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 616
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 749
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 790
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 109
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 7 604
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?