Sezóna bola dramaturgicky pestrá, tematicky aj žánrovo vyvážená

Festivalom Dotyky a spojenia sa v Slovenskom komornom divadle zavŕšila ďalšia divadelná sezóna. Martinský umelecký súbor teraz čakajú letné prázdniny. S umeleckým šéfom SKD Lukášom Brutovským sme sa obzreli za práve ukončenou sezónou 2015/2016.

Lukáš Brutovský, umelecký šéf SKD v Martine.Lukáš Brutovský, umelecký šéf SKD v Martine. (Zdroj: Braňo Konečný)

Aká bola uplynulá sezóna z pohľadu umeleckého šéfa divadla?

- Dramaturgicky pestrá, tematicky a žánrovo rôznorodá. Tri zo štyroch titulov sme uviedli v slovenskej javiskovej premiére. Mám na mysli Pavlacovu adaptáciu románu  Žo Langerovej Vtedy v Bratislave, kompilát Urbanových poviedok Výkriky bez ozveny a Shellyovej Frankensteina v Gombárovej adaptácii. Inscenácia Gorkého Meštiakov bola návratom tohto textu na martinské javisko po takmer 40 rokoch, uviedli sme ho v novom preklade Jána Štrassera. Pre mňa ako pre umeleckého šéfa je dôležité aj to, že sa nám sezónu podarilo herecky vyvážene obsadiť. Navyše v každej inscenácii hrá takmer celý súbor, čo môže prispieť k posilňovaniu ansámblovosti, hereckej súhry. Pre mnohých to bola náročná sezóna, ale som presvedčený, že investovaná energia sa nám vrátila a vracia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z kritérií hodnotenia úspešnosti sezóny je aj spätná väzba od teatrológov a divadelných kritikov. Aká bola?

- Viem si ju predstaviť aj výraznejšiu. Niežeby na naše premiéry kritici nechodili, osobne mi skôr chýba priestor v médiách. To je problém, ktorý sa netýka len SKD. Pokiaľ ide o našich interných kritikov, na záverečnom internom hodnotení označili túto sezónu za dramaturgicky mimoriadne zaujímavú, a aj keď sa ich hodnotenia jednotlivých inscenácií názorovo líšili, zhodli sa na tom, že herecký súbor je vo veľmi dobrej kondícii.

Dá sa povedať o niektorej z nových inscenácií, že patrí k špičke slovenského divadelníctva?

- To je veľmi subjektívne. Z dramaturgického a politicko-spoločenského hľadiska je takou zrejme inscenácia Vtedy v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Meradlom úspešnosti zvykne bývať aj účasť súboru na rôznych divadelných festivaloch. Podarilo sa SKD okrem Dotykov a spojení prezentovať svoju tvorbu na niektorom z nich? 

- V tejto sezóne sme hosťovali vo viacerých slovenských a českých divadlách, no boli sme iba na jednom medzinárodnom divadelnom festivale – v Českom Těšíne s inscenáciou Les. Jana Oľhová za postavu statkárky Gurmyžskej získala Cenu za najlepší ženský herecký výkon. Som rád, že s inscenáciou Vtedy v Bratislave pôjdeme v októbri na festival Divadelná Nitra, to je však už záležitosť budúcej sezóny.

Dá sa aj podľa diváckej návštevnosti povedať, že sezóna bola úspešná?

- Myslím, že áno. Naozaj ma teší, že aj pri takzvaných náročnejších inscenáciách – nerád takto delím divadlo, lebo dobré divadlo je vždy komunikatívne, je to jeho predpoklad – vidím v hľadisku sedieť mladých ľudí. Sú vnímavými divákmi a opakovane sa do divadla vracajú. To je dobrý signál a príjemný pocit. Počas celej sezóny bola návštevnosť jednotlivých predstavení relatívne vysoká, v priemere takmer osemdesiatpercentná. Pokiaľ ide o inscenácie, ktoré mali premiéru túto sezónu, zatiaľ je o ne záujem a spätná väzba od divákov je pozitívna.

SkryťVypnúť reklamu

V sezóne sa podaril aj jeden unikátny projekt – historicky najdlhšie divadelné predstavenie – www.narodnycintorin.maraton.sk. Bude sa v ďalších sezónach opakovať? Zostanú jednotlivé diely sitkomu v bežnom repertoári?

- Rozhodli sme sa, že v novej sezóne už nebudeme nasadzovať tretiu, štvrtú a piatu časť sitkomu. Neznamená to, že už ich nikdy nezaradíme do hracieho plánu, ale potrebujeme priestor pre nové inscenácie. K tomuto rozhodnutiu prispel aj klesajúci záujem o niektoré časti. Pokiaľ ide o projekt „maratónu“, je šanca, že pri istých zvláštnych príležitostiach by sa mohol zopakovať, minimálne však v ročnej periodicite. Je totiž náročný nielen organizačne, ale aj pre hercov.

Vyvrcholením sezóny býva festival Dotyky a spojenia. Aké sú ohlasy na jeho 12. ročník?

- Mám pocit, že tento ročník bol úspešný dramaturgicky, organizačne aj divácky. Aj spätná väzba od pravidelných návštevníkov festivalu hovorí o vydarenom ročníku. Za posledné dva roky prišla dramaturgická rada s niektorými novinkami a vylepšeniami, napríklad priame prenosy z kritickej platformy či z diskusií po predstaveniach, dostali sme priestor v TA3,  Česká televízia dokonca venuje nášmu festivalu jeden diel relácie Divadlo žije! –  festival sa tak ešte viac dostáva do povedomia verejnosti. To je pozitívum. Ak je niečo negatívne, tak určite o 20 percent nižšia finančná dotácia od Fondu na podporu umenia. Tá sa, našťastie, neprejavila na kvalite festivalu, ale predsa len trochu ovplyvnila jeho podobu –  menšie pódium na námestí, menej pouličného sprievodného programu, skrátenie festivalu o jeden deň. 

Čo SKD chystá do novej sezóny?

- Sezóna 2016/17 bude prvou, ktorú som ako umelecký šéf spolu s dramaturgmi koncipoval. Som presvedčený, že sa nám podarilo nájsť tituly, ktoré sú herecky vďačné, podnetné nielen z hľadiska žánrového rozvrstvenia, ale najmä tematicky; a verím, že aj divácky príťažlivé. Na spoluprácu sme prizvali režisérov s výrazným rukopisom. Sezóna bude o premiéru bohatšia - uvedieme až päť titulov. Rámcujú ju dve interpretácie klasiky – Gogoľova komédia Hráči a Schillerova dráma Úklady a láska, obe v mojej réžii. Hráči sú vyslovene pánska jazda, v inscenácii sa stretne takmer celá mužská polovica súboru. Úklady a láska zasa okrem iného ponúkajú jedinečné príležitosti pre Tomáša Mischuru a novú členku súboru Janu Kovalčikovú. Hosťujúci režisér Marián Pecko naštuduje so ženskou polovicou súboru adaptáciu dokumentárnej prózy Svetlany Alexijevič Vojna nemá ženskú tvár. Je to veľmi drsný a provokatívny text. Po rokoch sa do Martina vráti úspešný divadelný režisér a v súčasnosti umelecký šéf divadla Astorka Korzo ’90 Marián Amsler s vlastnou adaptáciou slávnej prózy Oscara Wildea Portrét Doriana Graya. Po dvoch rokoch nám v repertoári pribudne aj nová rozprávka - uvedieme dramatizáciu Werichových Troch veteránov v réžii Matúša Bachynca, čerstvého absolventa bratislavskej VŠMU. V hlavných úlohách sa ocitne mladá krv – Tomáš Grega, Jaro Kysel a Dano Žulčák. Scénografom inscenácie je Fero Lipták, známy slovenský scénograf a výtvarník.

Čakajú herecký súbor v novej sezóne nejaké výrazné zmeny?

- Som rád, že sa nám v ostatných rokoch podarilo angažovať mladých ľudí. Herecký súbor sa tak priebežne rozšíril o perspektívnych mladých hercov, ktorí priniesli nový náboj, novú energiu. Od septembra k nim pribudne Jana Kovalčiková, ktorá u nás hosťovala v Gorkého Meštiakoch. Má bohaté skúsenosti z bratislavských divadiel a z Divadla Andreja Bagara v Nitre. Navyše sa od septembra do súboru po materskej dovolenke vracia Lucia Jašková.

Diváci sa vždy pýtajú na Dana Heribana a Janu Oľhovú, objavia sa v nových inscenáciách?

- Jana Oľhová je stále členkou nášho súboru, bude účinkovať v inscenácii Vojna nemá ženskú tvár. To je vyslovene ženská inscenácia, budú v nej hrať všetky herečky zo súboru. Pokiaľ ide o Dana Heribana, už druhú sezónu je členom Činohry SND, ale pohostinsky hráva v starších inscenáciách, ktoré u nás naštudoval. Poslednou Danovou premiérou v SKD bol Ostrovského Les. V nových inscenáciách už obsadený nie je.

Túto sezónu začalo SKD „zastrešovať“ obľúbenú talkshow Mariana Lechana To ste nepočuli ešte. Bude táto spolupráca pokračovať, zostane talkshow v SKD aj v novej sezóne?

- Určite áno. Chcel by som, aby sa SKD otváralo aj iným ako rýdzo divadelným podnetom. Talksow nie je pevná súčasť repertoáru, ale je fajn, že koexistuje paralelne s ním. Poskytuje priestor hosťom, ktorí sú ak nie zviazaní priamo s našim divadlom, tak určite s mestom Martin. V kapele, ktorá sprevádza Lechanov program, pôsobia aj naši herci Dano Žulčák a Tomáš Grega, od septembra k nim zrejme pribudne aj Naďka Vladařová.

 

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 796
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 543
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 388
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 927
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 380
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 352
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 154
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 796
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 543
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 388
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 927
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 380
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 352
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 154
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?